sct logoSCT Athletics Club Inc

Fadden Pines Schools Cross Country


Award winners in 2009 Fadden Pines for 2024 commenced on Sunday 5 May.

All school-age children are welcome to participate in this school based competition with events for all ages from 7 to 19. Parents, volunteers and friends of SCT are also welcome to participate. Age rules: If you turn 7 in 2024 (at any point), you are deemed to be 7 for the year, and so on.


Competition Information
Venue:
Fadden Pines picnic area, Bugden Avenue, Gowrie.

Season registration:
We intend to start on Sunday - 5 May - and run through to 4 August.

Prices for this season will remain the same as the last few years. If you pay for the whole season (12 weeks) it is $30 for the first child in the family, $20 for the second and $10 for the third (to a maximum of $60 per family). If you pay weekly, it is $3 / $2 / $1 on the same pattern. Please try to bring exact change to minimise money handling.

Start times:
2.30pm for the 750m race for mostly ages 3, 4, 5 and 6. Approximately 2.45pm for the 1250m race for ages 4, 5, 6, 7 and 8. Approximately 3.00pm for the 2000m and 3.15pm 2500m races for ages 9, 10 and 11 (2000m) and 11 to 19, parents, friends & volunteers (2500m).

Course Map:
Here is a map of the course. Click on it to see a larger version. The course has been measured with a surveyor's wheel.

course map, click for large image

Distances:
Age 3, 4, 5, 6, 7, 8: 750 metres.
Age 5, 6, 7, 8: 1250 metres.
Age 9, 10, 11: 2000 metres.
Age 12, 13, 14+ and parents/volunteers: 2500 metres.
The courses are based on a 750 metre loop and a 500 metre loop.
The 1250m course = 750m + 500m. The 2000m course = 750m + 500m + 750m. The 2500m course = 750m + 500m + 750m + 500m.
Dates of Competition:

Every Sunday from 5 May to 4 August.

Results:
Results will appear on the Results Page as soon as possible after each event (see below).


Inquiries:
South Canberra Tuggeranong Athletics Club (sctathletics@gmail.com)

Coordinator: Ryan Young.

RESULTS FOR 2024

RESULTS FOR 2023

RESULTS FOR 2022

RESULTS FOR 2021

RESULTS FOR 2020

RESULTS FOR 2019

RESULTS FOR 2018

RESULTS FOR 2017

RESULTS FOR 2016

RESULTS FOR 2015

RESULTS FOR 2014

RESULTS FOR 2013

RESULTS FOR 2012

RESULTS FOR 2011

RESULTS FOR 2010

RESULTS FOR 2009

RESULTS FOR 2008

RESULTS FOR 2007

RESULTS FOR 2006

RESULTS FOR 2005

RESULTS FOR 2002 (There was no competition in 2003 or 2004):


  •  Fadden Pines Schools Cross Championships 2002:
    Were held on Saturday 10 August and the results are as follows...
    GIRLS
    U7 1km: 1 Maria Suraci (CGGS) 7:05, 2 Sabrina Suraci (Montessuri Prim) 7:17, 3 Kate Rankine (Gowrie Prim)
    U9 1km: 1 Kate Wright (Holy Family) 5:29, 2 Catherine Mesher (Village Creek) 7:06
    U11 2km: 1 Andrea Comer (Monash Prim) 8:29, 2 Victoria Mangos (Chisholm Prim) 10:28, 3 Jessica Chalmers (Isabella Plains) 12:15
    U13 3.1km: 1 Courtney Wilson (Melrose Prim) 13:22, 2 Liz Alder (Talor Prim) 14:25, 3 Sonja Taylor (Richardson Prim) 15:22
    U15 4km: 1 Dominique Wilson (Melrose High) 16:46, 2 Angeline Blackburn (Alfred Deakin) 19:17
    U17 4km: 1 Emily Glover (Merici Coll) 16:06

    BOYS
    U7 1km: 1 Alex Kerr (Monash P) 6:01, 2 Lloch Wallace (Theodore Prim) 6:07, 3 Aaron Mangos (Chisholm Prim) 8:14
    U9 1km: 1 Sean Maloney (St Anthonys) 4:35 and Jordan Lamb (Richardson Prim) 4:35, 2 Sam Kerr (Monash Prim) 6:05, 3 Alex Vidler (Girls Grammer) 6:47
    U11 2km: 1 Declan Wilson (St Edmunds) 7:48, 2 Alex Mesher (Village Crk) 9:17, 3 Lachlan Moore (Isabella Plains) 10:38
    U13 3.1km: 1 Mitchell Lamb (Richardson Prim) 11:37, 2 Evan Henman (Garran Prim) 12:23, 3 Jason Klein (Gilmore Prim) 13:14
    U15 4km: 1. Allan McGlew (Caroline Chisholm H) 14:48
    U17 4km: 1 Kyran Klein (Chisholm H) 16:54
    Parents 2km: 1 Robert Henman (Garran Prim) 8:05, 2 Robert Mangos (Chisholm P) 9:01, 3 S Mangos (assistant) 13:24

    End of season SCHOOL TEAMS POINTSCORE WINNERS
    U7 Girls - Gowrie Primary, Boys - Monash Primary
    U9 Girls - Villlage Creek, Boys - St Anthonys
    U11 Girls - Isabella Plains, Boys - St Edmunds
    U13 Girls - Richardson Prim, Boys - Isabella Plains
    U15 Girls - Melrose High, Boys - Caroline Chisholm H
    U17 Girls - Merici College, Boys - Caroline Chisholm H



Course Records


Girls 750m:
2 years: Milli White 6:40.0 (2022)
3 years: Aaliyah White 5:29.6 (2020)
4 years: Aaliyah White 5:00.7 (2021)
5 years: Annie Knight 4:20.6 (2023)
6 years: Alice Abrahams 3:25.6 (2019)
7 years: Violet Pipe 3:35.2 (2021)
8 years: Elizabeth Considine 3:15.8 (2022)
9 years: Elizabeth Considine 3:18.2 (2023)

Girls 1250m:
4 years: Ciara Grove 8:06 (2013)
5 years: Ruby Robinson 7:11.4 (2014)
6 years: Audrey Heading 6:45.9 (2019)
7 years: Alice Abrahams 5:57.2 (2020)
8 years: Chloe Prstec 5:16.0 (2019)
9 years: Harper Dickson 5:41.9 (2022)
10 years: Elizabeth Considine 5:29.0 (2024)

Girls 2000m:
9 years: Nicola Torley 8:02 (2005)
10 years: Sasha Grove 7:42 (2014)
11 years: Rebekah Sawkins 7:52 (2008)
12 years: Chloe Prstec 7:49.1 (2023)
13 years: Lila Pitt 11:49.5 (2022)
14 years: Lauren Viski 12:43.6 (2022)

Girls 2500m:
11 years: Sasha Grove 9:57.91 (2015)
12 years: Rebekah Sawkins 9:21 (2009)
13 years: Rebekah Sawkins 9:24 (2010)
14 years: Catriona Windsor 10:13 (2008)
15 years: Bridget Reilly 9:32 (2011)
16 years: Rebecca Sargent 9:53.79 (2015)
17 years: Melissa Pompeani (Canberra College) 11:50 (2009)
18 years: Julia Grocott 13:31.2 (2024)
19 years: No Record

Parents, friends, volunteers 2500m: Karen Just 10:16 (2010)

Boys 750m:
3 years: Benjamin Strang 6:41.4 (2021)
4 years: Samuel Brown 5:50.41 (2016)
5 years: Hayden Trethewey 3:46.0 (2016)
6 years: Hayden Trethewey 3:17.2 (2017)
7 years: Beau Collis 3:08.5 (2022)
8 years: William Minns 3:17.1 (2022)

Boys 1250m:
4 years:
5 years: Hayden Trethewey 7:00.16 (2016)
6 years: Hayden Trethewey 5:49.0 (2017)
7 years: Hayden Trethewey 5:08.3 (2018)
8 years: Hayden Trethewey 5:01.60 (2019)
9 years: Harvey Hood 5:04.2 (2022)
10 years: Xavier Collis 5:49.3 (2022)
11 years: Harvey Hood 4:54.4 (2024)

Boys 2000m:
9 years: Kiefer Brennan 7:51.0 (2015)
10 years: Jim Gaffey 7:14.1 (2023)
11 years: Surendra Yogeswaran 7:24.5 (2021)
12 years: Surendra Kam Yogeswaran 7:16.6 (2022)
13 years: Satyendra Kam Yogeswaran 7:18.9 (2021)
14 years: Satyendra Kam Yogeswaran 7:20.2 (2022)

Boys 2500m:
10 years: Jim Gaffey 10:45.4 (2023)
11 years: Riley Budd 9:31 (2010)
12 years: Surendra Kam Yogeswaran 9:22.6 (2022)
13 years: Hugh McKenzie 8:56 (2011)
14 years: Robert Dunkley 8:49 (2006) = Christo Dunkley 8:49 (2007)
15 years: Daniel Grove 8:27.87 (2016)
16 years: Francis Burns 10:21 (2011)
17 years: Jacob Shepherd 8:18.4 (2023)
18 years: Jason Klein 8:22 (2008)
19 years: Stephen Sanday 8:37 (2012)

Parents, friends, volunteers 2500m: Mark Shepherd 7:41 (2007)

You can advise SCT if you've set a record by filling in this form.


Copyright © 1997 - 2024    www.sctathletics.com/fadpines.html




HOME
ABOUT SCT
HISTORIC PHOTOS
FEMALE RECORDS
MALE RECORDS
TUGGIE ATHLETE
RUNNING WRITING
MORE SCT NEWS



LINKS
SITE NEWS
ABOUT THIS SITE



Apply for Record

$$ Assistance Form

Contact SCT

V.E.A.D.F.

Interclub Results

Summer Pointscore

Winter Pointscore

T&F Championship

Fadden Pines CC

Guestbook Entries

Visitor Stats